Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak

Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak

Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak

Bir Bankacının Çeyrek Asırlık Tecrübeleri Işığında Bankacılıkta Satışın El Kitabı 2 “MÜŞTERİNİN KALBİNDE TAHT KURMAK”,  paylaşmaya hazırlık, paylaşmaya karar vermek ve paylaşmayı sürdürmek şeklinde üç bölümden oluşmaktadır.

I. Bölümde ‘Paylaşmaya Hazırlık’ kapsamında: Görüşme öncesi faaliyetlerinden sayılabilecek; hedef belirlemek, hedefe uygun portföy oluşturmak ve hazırlık konuları ele alınmıştır.
II. Bölümde ‘Paylaşmaya Karar Vermek’ kapsamında: Görüşme ânını ilgilendiren;   görüşme süreci, itirazları karşılamak ve satışı tamamlamak konuları işlenmiştir.
III. Bölümde ‘Paylaşmayı Sürdürmek’ kapsamında ise: Görüşme sonrasında; ilişkilerin kalıcı hale getirilmesi: sürdürülebilir uyumlu ilişki, müşteri ile portföyde derinleşmek ve şikâyetleri anlamak konuları üzerinde durulmuştur.

 Yazar bu kitabında: satıcının, müşterisinin kalbinde taht kurma hedefi için yapması gerekenleri satış çemberi ile nasıl kolayca yapıp başarıyı yakalayabileceğini, doyumsuz tecrübeleri ile anlatmaktadır.

 Kitap ile ilgili Meslek Duayenlerinin Görüşleri

Prof. Dr. Ömer Baybars TEK

Yaşar Üniversitesi-Pazarlama, Perakendecilik ve Lojistik Öğretim Üyesi

Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı 

“Değişik mesleklerdeki uzmanların kendi alanlarındaki deneyimlerinden yola çıkarak pazarlama ve satış konularını kendi sektörüyle bağlantı kurarak irdelemeleri, başta o sektörde çalışanlar olmak üzere bütün ilgili paydaşlar için önemli bir kazançtır.  Sayın Osman Çelebi bu çalışmasıyla bankacılıkta da Pazarlama’nın özünü oluşturan Kişisel Satışın hemen hemen bütün yönlerini büyük bir vukufla inceleyerek yayın hayatına değerli bir eser kazandırmıştır. Çalışmasını deneyimleri yanında,  yararlandığı hedefli kaynaklarla süslemiştir. Kitabında satış işine girişirken “paylaşma” sözcüğünü kullanması modern Müşteri Odaklı Kalıcı İlişkisel Pazarlama felsefesi açısından da son derece yerinde ve önemli bir yaklaşım olmuştur. Sonuç olarak böyle değerli bir çalışmayı okuyucuların hizmetine sunarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmak amacıyla ayırdığı zaman ve emek için Sayın Osman Çelebi’yi içtenlikle kutluyorum. “

Osman AKYÜZ

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri/Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Uzun yıllar beraber çalıştığımız Osman Çelebi’nin, müşteri odaklı bir yaklaşımla paylaşım temelinde kaleme aldığı “Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak” adlı kitabının, hedef belirlemekten başlayıp portföy oluşturma ve portföyde derinleşmeyi de kapsayan “sadık müşteri oluşturma” serüveninde satış yöneticilerinin ve satıcıların yararlanabileceği,yaşanmış çarpıcı deneyimlerle ve uygun çıkarımlarla desteklenmiş kalıcı bir eser olacağına inanıyorum.

Varol CİVİL

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili/Türkiye Ekonomi Bankası A.Ş.(TEB) Genel Müdürü

“Günümüzde ekonominin talep tarafında müşteri ihtiyaçları gittikçe farklılaşırken arz tarafında ürünler, teknolojiler ve fiyatlar rekabet baskısı ya da taklit gibi nedenlerle birbirine yaklaşıyor. Talebin belirleyici olduğu böyle bir dünyada müşteriyi  kazanmanın ve  elde tutmanın yolu,  onunla duygusal bağ kurup ilişkileri paylaşım temelinde kalıcı hale getirmekten geçiyor. Osman Çelebi, yeni kitabında tecrübeleriyle tam da bunu sunarak satış profesyonellerine “Müşterinin Kalbinde Taht Kurmanın” ipuçlarını veriyor.”

Mehmet Emin ÖZCAN

 Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkan vekili

“Mesleki bilgisine ve uzmanlığına güvendiğim, araştırmacı ve meraklı kişiliğiyle bankacılık sektöründeki yenilikleri ve gelişmeleri yakından izleyerek kendisini sürekli geliştiren 25 yıllık bankacı dostum Osman Çelebi’nin Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak  adlı kitabı, kendi alanında ufuk açıcı, özgün ve nitelikli bir çalışma. Bu güzel ve yararlı kitabı, sadece mesleğe yeni başlayan bankacılara değil, bilhassa bankacılık ürün ve hizmetlerinin pazarlanmasından sorumlu üst düzey yöneticilere de şiddetle tavsiye ediyorum.  “

Yalçın ÖNER

Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu II. Başkanı

Bankacılık sektöründe Müfettiş Yardımcılığı’ndan Şube ve Birim Müdürlüğüne kadar çeşitli pozisyonlarda görev yapmış Sayın Osman ÇELEBİ, satış ve yönetimi konusundaki engin bilgi ve tecrübesini “Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak” adlı bu eserinde özellikle bankacılıkta kariyer yapmak isteyenlerin istifadesine sunmaktadır. Temel satış ve yönetimi kavramları ile tekniklerinin ince detaylarını canlı yaşam tecrübeleriyle zenginleştirerek etkili bir şekilde anlattığı bu kitabını gönülden tavsiye ediyorum.

Ufuk UYAN

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü

Çok Sevgili Osman Kardeşim, “Müşterinin Kalbine Yolculuk” la başlayan serüvenin dürüstlük, doğruluk ve hakkı söylemekle “Müşterinin Kalbine Taht Kurmak” noktasına varmasından ben de çok müstefid oldum. Atalarımızın “yüzün de bal satması” kavramı ile özetlediği satış becerilerini bizlere Sistemli bir şekilde anlatan bu kitaptan, bankacılıkta satış yolculuğuna çıkan yeni birçok genç arkadaşımızın yararlanacağını umuyor, bu hayırlı yolculuğun yeni duraklarını merakla bekliyorum.

Fahrettin YAHŞİ

Albaraka Türk Genel Müdürü

Bütün işletmeler gibi Bankamızın da hedefi, müşteriyi kazanmak ve sadakatini sağlamaktır. Bunun yolu ise, bilgi temelinde müşteriyi daha iyi tanıyıp onunla devamlılığı olan sağlıklı iletişim kurabilmektir. Elinizdeki eserin bu hedefi gerçekleştirmede size yararlı olacağına inanıyorum.

Adnan BALİ

İş Bankası Genel Müdürü

Bu kitap bankacılığın da ötesinde, iş hayatında müşteri ilişkilerinde klasik pazarlama ve satış kalıplarını aşan bir yaklaşım. Yüz yüze ve bire bir ilişkinin en baştan doğru ve samimi bir tarzda kurulmasının yanı sıra derinleşmesini ve sürdürülebilirliğini de sağlamaya dönük daha geniş bir bakış açısı…

Artık müşterinize özgü olmayan yaklaşımlarla sürdürülebilir bir ilişki sağlayabilmek pek mümkün görünmüyor. Müşteri ihtiyaçlarına bağlı sınıflandırmalar yapmak suretiyle hizmet sunumunun; sonuçta yine toptancı bir tarzda sağlanmaya çalışılması belirli bir satış performansı sağlayabilse dahi müşterilerinizle aranızda bir “hukuk” oluşturmaya hala yetmiyor. Her müşteriye kendine özgü bir dokunuş ve bunun hafızasını biriktirmeye dönük bir yaklaşımın ise temel açmazı; yaygın hizmetin gerektirdiği ölçüde artan vaka sayısına nasıl yetilebileceği. İşte bu noktada, geride çalışan belirli bir teknolojik altyapıya ve metodolojik çerçeveye sahip olup olmadığınız devreye giriyor.

Sayın Çelebi’nin çalışmasını bu yolda konulmuş önemli bir katkı olarak görüyorum.