Basın

 

“İŞ HAYATI VE PAZARLAMADA YENİ TRENDLER” KONFERANSI

IHA

Ekonomist Osman Çelebi,  “Ekonomide tercihiniz her zaman vites büyütmek olsun” dedi. Malatya İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “İş hayatı ve Pazarlamada Yeni Trendler” başlıklı konferans düzenlendi. Hoca Ahmet Yesevi  Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Al Baraka Türk Katılım Bankası Ticari Krediler Müdürü Osman Çelebi’nin konuşmacı olduğu konferansa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansın açış konuşmasını yapan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici, öğrencilerin üniversite hayatı boyunca öğrendikleri bilgileri aynı zamanda tecrübe ile bütünleştirmelerini sağlamak amacıyla fakülte olarak alanında birikim ve tecrübe sahibi değerli konukları öğrencilerle buluşturduklarını ifade etti. Konferansında, mevsimsellik etkisinden arındırıldığında işsizlik oranının 2013 Aralık ayında yüzde 9,8’den yüzde  9,4’e düştüğünü belirten Osman Çelebi, “Genç işsizlerde ise durum şu: bugün işgücü piyasasına 1995 yılından önce doğanlar girmektedir. Her yıl ortalama 800 bin kişi işgücüne katılmaktadır. Bu tutarda istihdam oluşturabilmek için ortalama yüzde  7-8 oranında büyümek gerekir. Çünkü her bir puanlık büyüme 80 bin ile 120 bin kişi istihdam oluşturabiliyor. Bu da çok kolay değil. Dolayısıyla gençler iş bulamamaktan şikayetçidir. Diğer taraftan işadamları ve sanayiciler ile görüştüğümde onlarda kaliteli ve iş bilen eleman bulamamaktan şikayetçi olmaktadırlar. Bu durum bize şunu gösteriyor; diploma gerekli ama tek başına yeterli değil.” şeklinde konuştu. Gençleri nasıl bir iş dünyasının beklediğini ve bu dünyada başarılı olabilmek için şimdiden ne yapmak gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiler veren Osman Çelebi, konferansın sonunda öğrencilere şu önerilerde bulundu: “Kendine, ailene, işine, inanç ve ilkelerine sımsıkı sarıl. Yaşamında onlara her zaman ihtiyacın olacak. Kendi gelişim yolculuğunu disiplinli bir şekilde, sürekli yaşa, ya başarılı olmak için vites büyüteceksin, ya da arazinin verdiği hıza rıza göstereceksin. Tercihin vites büyütmek olsun.”

 

AlBaraka Türk Katılım Bankası Bereket Dergisi ( 2013/ Sayı:35 )

Bereket_Osman Çelebi Bereket_Osman Çelebi2 Bereket_Osman Çelebi3 Bereket_Osman Çelebi4

Pdf :  Bereket Dergisi

 

7/03/2014 YENİ ŞAFAK Gazetesi

Albaraka Türk Ticari Krediler Müdürü Osman Çelebi, çeyrek asırdır edindiği bankacılık tecrübelerini kaleme aldığı ”Müşterinin Kalbine Taht Kurmak” ve ”Müşterinin Kalbine Yolculuk” adlı kitaplarında okuyucu ile paylaştı.

Osman Çelebi Kitapları
Osman Çelebi Kitapları

YAŞANMIŞ ÖRNEKLER

Bankacılık sektörünün her alanında çalışan Celebi, kitaplarında bankacılıkla ilgili yaşanmış örneklere yer verdi. ”Müşterinin Kalbine Yolculuk” adlı kitabında pazarlamacı ve satıcıların müşterinin karşısına nasıl çıkması gerektiğini teknik yönleri ile anlatan Çelebi, ”Her iki kitapta sadece küresel değerleri baz almadım. Kitaplarda kendi öz değerlerinizden oluşan Mevlana’nın öğretilerini satış sürecine bakış açısı ve ahlak olarak uyguladım” dedi.

Osman Çelebi, ”Müşterinin Kalbine Taht Kurmak” adlı ikinci kitabında ise müşteriye hizmet sunmanın yetmeyeceğini, kalbine de dokunmak gerektiğini örnekleri ile anlattı.

DUYGUSALLIK KATTIM

“Müşterinin Kalbine Yolculuk” isimli kitabında sadece kalpte ilkeleri ve temelleri olan mekanik süreci anlatmadığını buna duygusallığı da kattığını ifade eden Osman Çelebi, kitapta bir satıcı ve müşterinin davranışlarını ve tepkilerini derinlemesine irdelediğini söyledi. Osman Çelebi kitapları ile ilgili şunları söyledi. ”Kitapların okuyucular tarafından en çok beğenilen yeri ”taht ve yolculuk” kelimeleri ile koltuğun tamamlanması oldu. Müşteriye hizmet üretmenin ötesinde kalbine de dokunmamız gerekir. Satıcı işe kendini tanımlama ile başlamalıdır. Mutlaka müşteriye onun hoşuna gidecek bir görselle gitmelidir’